טיפולים בחברותא

אז מהו טיפול? מהי פסיכותרפיה? לפי ההגדרה הפשוטה, המילונית, פסיכותרפיה היא שיטה שמקלה על כאב ומטפלת בקשיים רגשיים ונפשיים. זאת הגדרה כללית לכל טכניקה שמטרתה לשפר את התפקוד, איכות החיים ומצוקות אצל האחר.

טיפ טיפה יבש נכון?

כן, פסיכותרפיה או טיפול פסיכולוגי הם הרבה יותר מזה. נתחיל משאלה של מטופל: "אני לא מבין…", הוא אמר בתסכול, "תסבירו לי בבקשה. אם אני הולך לרופא אוזניים הוא מטפל לי בכאב באוזן. אם אני פונה לאינסטלטור הוא מתקן את הסתימה הכיור, רואה חשבון מסדר לי ההוצאות וההכנסות, מה טיפול עושה? אתם מתקנים את הכאב?".

מה אנחנו עושים עם הכאב? התשובה גם פשוטה וגם מסובכת. אנחנו לא מתקנים אותו, אנחנו כואבים אותו. לטיפול באים כדי לכאוב את הכאב, להרגיש אותו, להבין אותו ורק אז לבחור. מפגש טיפולי מגדיל את יכולת הבחירה בתוך מפגש אנושי, אינטימי שמתרחש בחדר. המטופל מגיע למקום שונה מחיי היום יום שבו מתאפשר לו לחשוב, להרגיש ולחוות דברים בצורה שונה, מוגנת ומכילה. המפגש הייחודי מאפשר למטפל ולמטופל ליצור מסע משותף ומרתק שבו ניתן למטופל לאתגר נקודות שונות מחייו ולחקור אותם.

הטיפול בילדים, מתבגרים ומבוגרים הוא בעל מטרה זהה אבל מתווך באופן שונה ובהתאם לעולמו הפנימי של המטופל. עם ילדים נשתמש יותר במשחקיות (Play Therapy) על מנת לאפשר לילד לספר על קשייו בעזרת דמיון וסמליות, עם מתבגרים נשתמש בשיטות חלופיות וננוע בין המרחב המשחקי והמרחב המדובר (Talk Therapy) ואילו עם מבוגרים ניצור שיח ורבלי וישיר יותר.

השיטה הטיפולית אשר אותה נבחר תהיה תמיד בהתאם למאפיינים, לכוחות, למשאבים ולצרכים של המטופל.

בחברותא, צוות הפסיכולוגים המיומן מציע סוגי טיפולים שונים (לחצו עליהם לפירוט נוסף):

טיפול דינאמי (Dynamic Therapy)

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

טיפול דיאדי (Parent-Child Therapy)

טיפול קבוצתי (Group Therapy)

ליווי הורי/הדרכת הורים (Parents Counseling)

טיפולים משולבים

טיפול מרחוק (zoom)