הבלוג

אוטיזם בראי הספרותי והתקשורתי

לאחר אבחנת האוטיזם פונים אלינו הורים רבים ושואלים כיצד ניתן ללמוד על כך. לשמחתנו, בשנים האחרונות יש הרבה דרכים ללמוד על עולמם המורכב והמרתק של האוטיסטים. בעוד שיש המון ספרות מקצועית יש גם ספרי קריאה, רומנים ותכניות טלוויזיות אשר נותנות לנו אפשרות ללמוד באופן מפתיע ואחר על החיים ברצף התקשורתי.

חשבנו לקבץ כמה מההמלצות שלנו פה:

 

1. למה אני קופץ / נאוקי היגשידה – כיצד מרגישים אוטיסטים?

מהו עולמו של האוטיסט? כיצד עובדת החשיבה, ראייתו את העולם, הבנתו את הרגש? נאוקי היגשידה, אוטיסט בתפקוד נמוך כתב את הספר המרתק הזה בגיל 13. הספר כתוב במקטעים קטנים ומשתף מחשיבתו בגוף ראשון. מומלץ לכל מי שרוצה הצצה ישירה ולא מצונזרת דרך מילותיו של ילד אשר אינו מתקשר עם הסביבה באופן המקובל.

2. פרויקט רוזי / גרהם סמסיון

קומדיה רומנטית חכמה על דון טילמן, פרופסור מבריק וכנראה אוטיסט בתפקוד גבוה. הספר לוקח אותנו למסעו של אדם מיוחד אשר צריך לתקשר עם עולם "נורמלי", למצוא אהבה, חברים ומקצוע.

3. המקרה של הכלב בשעת לילה מאוחרת / מארק הדון

ספר עלילתי שגם יצא כהצגה מומלצת. חכם, מצחיק, שובה לב על עולמו המיוחד של נער אוטיסט ודרכי חשיבתו. הסיפור כתוב כדרמה בלשית מרתקת. מארק האדון יצר שפה מיוחדת גדי לתאר את שפתו של הגיבור.

4. המפץ הגדול

כן! סדרת טלוויזיה בעלת 13 עונות שהסתיימה לא מזמן עם דמות בלתי נשכחת בשם שלדון קופר. לאורך כל הסדרה שלדון אינו מוגדר ישירות כאוטיסט אבל אנחו מכירים אותו כדמות מיוחדת אשר נאבקת בקשיי העולם הרגיל עם הרבה הומור והצלחה. ייחודה של הסדרה היא בנוכחותו המרכזית של שלדון והשפעתו המטלטלת על חבריו שלמרות אופיו המציק ולפעמים הבלתי נסבל, הם אינם מוותרים עליו ואוהבים אותו אהבת אמת. תוך כדי הפרקים אנחנו מבינים (באופן מהנה ביותר) את קשייהם של האוטיסטים עם ציניות, מעברים, וויסות ועוד. למי שלא ראה, זהירות… ממכר ברמות אדירות.

5. שלדון הצעיר

סדרת בת שחוזרת אחורה לילדותו של שלדון ומביאה את משפחתו, בית הספר והתמודדות מוכרת ושונה. גם מומלץ בחום.

6. סליחה על השאלה – אוטיסטים

תכנית בכאן 11 אשר מתמקדת בכל פרק בקבוצה מסויימת בחברה. בפרק זה, אוטיסטים עונים באופן נוגע ללב ועמוק של שאלות הצופים ומאפשרים לנו ראייה מציאותית ולעיתים גם מצחיקה ומרגשת על עולמם. הפרק קיים לצפייה חופשית ביוטיוב (כתבו: סליחה על השאלה – אוטיסטים).

לעוד הצעות מעולות  פנו לתגובות בדף הפייס שלנו