הבלוג

המבוך – על משחק, טיפול והמלצה חמה

המבוך - משחק

משחק המבוך (corridor) הוא אחד מהמשחקים שאני הכי נהנה לשחק עמו עם מטופלים בקליניקה. לפעמים אני חוטא לשפה הדינמית הטהורה ורומז קלות לילדים בחדר על כך  ולפעמים הם רק מבחינים בשפת הגוף שלי וצוחקים מההתלהבות הנראית שלי שהם בוחרים בו.

אז קודם כל זו אכן המלצה חמה. זה משחק כיפי, תחרותי, ההוראות שלו פשוטות וניתנות להסבר מהיר ויחד עם זאת הוא פותח אפשרויות רבות כפי שתיכף יתברר. הוא גם הזדמנות מצוינת לדבר על ערך תרפויטי (טיפולי) של משחק בטיפול בכלל ובטיפול קבוצתי בפרט.

קצת על המשחק. המבוך, כשמו, הוא משחק המפתח חשיבה אסטרטגית שבו כל צד מנסה להעביר את החייל שלו לצידו השני של הלוח אך גם יכול לבחור לחסום את היריב. עם זאת, כאשר אתה חוסם את היריב אתה יכול גם לחסום את עצמך וכאשר אתה חושב על הבסתו, אתה עדיין צריך לחשוב על ניצחונך. עוד משהו? אסור לך לחסום ליריב וגם לעצמך לחלוטין את הדרך לניצחון. כלומר, דרושה פה גם התחשבות, ראיה לטווח ארוך והבנה שאתם אמנם יריבים אך על אותו מגרש. אם תעסוק רק בחיסול שלו, גם אתה לא תשרוד או במילים אחרות: נסה לנצח אך לא להשמיד. מטאפורה יפה לחיים, למשחק ובכלל….

מסובך? מעניין? עכשיו בואו נשחק בארבעה. כל אחד צריך להעביר את החייל שלו לצד השני אך גם למנוע מהשלושה להגיע לפניו. טוויסט… כאן לא צריך רק לנצח משום שיש עוד שלושה שרוצים, כאן כבר צריך לעשות בריתות, חוזים, אסטרטגיות והפרתם ברגע המתאים.

איך זה בטיפול הקבוצתי?

דני, יותם , ירון ודקל משחקים. כל אחד  מתקדם לעבר המטרה ולפתע דני חוסם את יותם. יותם מתעצבן, "ככה? למה דווקא אני? תזהר, אני אחסום אותך גם". ירון מזהה הזדמנות, "יותם, תשמע, בוא תעשה ברית איתי, שנינו נלך על יותם". דקל מחייך בצד, לא מגיב. המשחק ממשיך ודקל כמעט מנצח. דני מתעורר, חבר'ה תראו, אנחנו רבים ודקל קורע אותנו. הם מדברים ביניהם, כולם שומעים. "איך אני יודע שלא תבגוד בי עוד פעם?", שואל אותו יותם. "כי אני לא רוצה להפסיד", עונה דני בחכמה. "לא אכפת לי", סונט בו יותם, "אני רוצה רק לנקום בך". הם מחייכים וצוחקים אבל יש גם תוקפנות ותחרותיות ותשוקה. מי ניצח בסוף? לא נגלה לכם…. כן נגלה, שבהתחלה זה לא היה קל, המשחק נפסק באמצע, היו נפגעים, נעלבים, המציאות חדרה והרסה והיה צריך הרבה מפגשים והתעקשויות עד ש… עדיין יש נפגעים והיעלבויות אבל רק בתוך המשחק וזה מה שמלהיב וכיף וטיפולי ולא סתם הם חוזרים אל המשחק הזה שבוע אחרי שבוע ופתאום גם תרחישים דומים במציאות כבר קלים להם יותר להתמודדות.

ולמה בתמונה יש מטבע? כי מאלתרים עם מה שיש, גם שאין וכן, גם על זה היו וויכוחים.

אז אם אין לכם מומלץ בחום, הנה הלינק המצורף. מתאים לשניים, שלוש או ארבע. תהנו!

 

כל השמות בדויים והתרחשויות שונו כמובן כדי לשמור על הפרטיות אבל התמונה אמיתית לאללה 🙂